Strona główna / Aktualności / Kilka pytań do endokrynologa

Kilka pytań do endokrynologa

Na pytania dotyczące gospodarki hormonalnej człowieka odpowiada lekarz endokrynolog współpracujący z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Signal Iduna.

Czy to prawda, ze na skutek złej gospodarki hormonalnej można tyć lub nie móc schudnąć?

Czasami bywa tak, że pomimo, iż odżywiamy się prawidłowo zaczynamy tyć lub też choć nasza dieta nie uległa zmianie, szybko przybywa nam kilogramów. Przyczyna takich zmian tkwi bardzo często w złej gospodarce hormonalnej. Dlatego też osoby, które zauważyły, że pomimo braku zmian żywieniowych przytyły powinny udać się do lekarza ponieważ każda nieuzasadniona zmiana ciężaru ciała może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, złym funkcjonowaniem tarczycy, jajników lub też nadnerczy.

Jeśli tak, to jakie hormony są za to odpowiedzialne?

Hormony przysadki pobudzają lub nie inne gruczoły wydzielania wewnętrznego do wydzielania hormonów  w tym tarczycy i kory nadnerczy. Hormony kory nadnerczy wpływają na metabolizm białka i węglowodanów, natomiast hormony tarczycy odpowiedzialne są za metabolizm.

Czy organizm daje nam jakieś konkretne sygnały ostrzegające, ze nasza gospodarka hormonalna szwankuje (tak jak w przypadku tarczycy i T3, T4 oraz TSH lub insuliny i cukrzycy)? Czy wiedząc o objawach można prognozować, że zaburzony został poziom danego hormonu we krwi? Jeśli tak to proszę o kilka najbardziej charakterystycznych przykładów?

Zaburzenia hormonalne oprócz tycia objawiają się także dodatkowymi objawami klinicznymi. Niedoczynności tarczycy  towarzyszy między innymi zmniejszenie zdolności intelektualnych,
zaparcia czy poranna sztywność palców. Wiedza na temat objawów pozwala ukierunkować dalsze postępowanie diagnostyczne tj.  badania krwi i badania obrazowe np. USG lub tomografię komputerową. Na obecnym poziomie wiedzy oraz nauki możliwe jest oznaczenie wszystkich hormonów. Ponadto znane są również testy pozwalające pobudzić określony gruczoł wydzielania wewnętrznego do wydzielania hormonów.

W wikipedii znalazłam interesującą informacje, ze oksytocyna może mieć wpływ na zaufanie między ludźmi - czy to rzeczywiście możliwe, a jeśli tak to jak?

Rzeczywiście oksytocyna bardzo często nazywana jest hormonem zaufania. Dzieje się tak dlatego, że to ona odpowiedzialna jest za inicjację porodu oraz pomaga młodym matkom karmić piersią
Wiele badań potwierdza również, że oksytocyna poprawia relacje między ludźmi. Badanie kontrolne przeprowadzone na 47 heteroseksualnych parach, pokazało że po podaniu oksytocyny, pomimo, iż partnerzy zostali specjalnie skłóceni odnosili się do siebie mniej agresywnie. Badanie potwierdziło, iż pod wpływem oksytocyny zmniejsza się również wydzielanie hormonu stresu czyli kortyzolu.

Czy gruczolaki mogą zaburzać wydzielanie hormonów?

Gruczolaki są to wolno rosnące guzki o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów wydzielające hormony w sposób autonomiczny oraz pozbawiony kontroli. Bardzo często zdarza się tak, że wydzielane przez gruczolaki hormony zaburzają pracę przysadki odpowiedzialnej za prawidłowe wytwarzanie oraz wydzielanie hormonów i tym samym powodują rozstrój hormonalny.

Czy guzy tarczycy zaburzają wydzielanie hormonów?

Guzy tarczycy mogą wydzielać w nadmiarze hormony tarczycy prowadząc tym samym do nadczynności tarczycy oraz do zaburzeń hormonalnych w organizmie. Każdy guzek tarczycy wymaga intensywnej diagnostyki i wyjaśnienia jego struktury. W takich przypadkach znajduje zastosowanie USG tarczycy, często połączone z biopsją i badaniem histopatologicznym bioptatu.