Strona główna / Kobieta / Ciąża / Ciąża

Palenie w trakcie ciąży jest niezwykle niebezpieczne i bardzo często kobiety mające urodzić dziecko nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych na jakie narażają swoją jeszcze nienarodzoną pociechę. Substancje toksyczne w organizmie matki, które dostają się do krążenia matczyno-płodowego, mogą spowodować u malutkiego, jeszcze rozwijającego się dziecka, wiele chorób takich jak niedorozwój umysłowy lub porażenie mózgowe, a w najgorszej sytuacji mogą prowadzić do poronieninia. Dzieci kobiet, które paliły w trakcie ciąży, na ogół rodzą się o wiele mniejsze i rozwijają się niesymetrycznie. Są także bardziej nadpobudliwe, mają obniżoną odporność, a także zwiększone ryzyko alergii. Najlepiej jest więc zupełnie rzucić palenie, przynajmniej na okres trwania ciąży, aby nie ryzykować i nie narażać życia swojego dziecka oraz własnego.

Pierwsze tygodnie ciąży, pomimo euforii, radości i nadziei związanej z poczęciem dziecka dla wielu kobiet mogą okazać się bardzo trudnym okresem. Bardzo wiele przyszłych mam czuje, że coś dzieje się z ich ciałem, a mimo to nie potrafi jasno określić przyczyn gorszego samopoczucia lub narastającego dyskomfortu. Senność, zmęczenie, a nawet narastające przygnębienie to tylko część typowych symptomów wczesnej ciąży. Z czasem mogą pojawiać się kolejne np. zmieniająca się jak w kalejdoskopie huśtawka nastrojów: od euforii, poprzez totalne rozczulenie aż do rozdrażnienia. Pierwsze tygodnie ciąży zazwyczaj wiążą się  także z porannymi nudnościami i torsjami.

W Polsce inwazyjne badania prenatalne proponuje się tylko kobietom powyżej 35 roku życia. Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa występuje u matek starszych. Niestety, większość dzieci obarczonych chorobą (ok. 70%) rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, co im grozi.

Jaki powinien być styl życia przyszłej mamy?

Przede wszystkim zrównoważony! W wymiarze praktycznym oznacza to, że powinien łączyć w sobie odpowiednią dawkę zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz relaksu. Czyli wszystko to co niezbędne dla ciała i ducha.

Przeczytaj uważnie, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach, i pamiętaj, że Twój dobry nastrój ma wpływ na zdrowy przebieg ciąży. Zadbaj również o swoją dietę. W tym momencie Twoje dziecko jest w najwyższej fazie rozwoju, kształtuje mu się wiele narządów. Potrzebuje witamin, minerałów - budulców do tego, aby narodziło się zdrowe. 

Co raz większymi krokami zbliżasz się ku rozwiązaniu. To wspaniały czas. Twoje maleństwo otwiera oczka, dokonali swoje narządy, jest ciekawe co go dalej będzie czekać. W tym stadium mogą pojawić się dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Prostym ćwiczeniem na taką niedogodność jest skurczanie i rozkurczanie mięśni Kegla. Jest to istotny element, o którym warto pamiętać przez całe życie. Wyćwiczone mięśnie Kegla pomagają nie tylko podczas nietrzymania moczu w ciąży, ale również w latach późniejszych.