Strona główna / Mężczyzna / Andropauza

 

Jest to okres w życiu mężczyzny, rozpoczynający się po 50 roku życia. Andropauzie towarzyszą dolegliwości somatyczne, psychologiczne i seksualne. W odróżnieniu od menopauzy  nie dochodzi do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych, a jedynie do ich obniżenia.
Co świadczy o rozpoczęciu okresu andropauzy?

  • Mężczyźni w tym czasie bardzo często doświadczają dolegliwości takich jak: bóle, osłabienie, zaburzenia snu i apetytu. Widoczną oznaką andropauzy jest także wzmożona potliwość, uderzenia gorąca czy przyspieszone bicie serca.
  • Oprócz dolegliwości fizycznych andropauzie towarzyszą zmiany psychologiczne takie jak: zaburzenia pamięci  i koncentracji, zwiększona drażliwość, odczuwanie niepokoju i leku, obniżenie nastroju.
  • Mężczyźni w okresie andropauzy skarżą się także na problemy natury seksualnej ? problemy ze wzwodem, brak uczucia podniecenia, spadek pożądania seksualnego.
  • Podczas andropauzy, w ciele mężczyzny, zachodzą zmiany fizyczne - zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie tłuszczu trzewnego, zmniejszenie masy kostnej, obniżenie tolerancji glukozy, nadciśnienie tętnicze, przerzedzenie owłosienia i zmiany hormonalne - spadek poziomu testosteronu, hormonu wzrostu, melatoniny.

Jak można łagodzić i zapobiegać objawom andropauzy?

  • Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i intelektualnej.
  • Należy dbać o prawidłową dietę. Powinna być niskotłuszczowa, bogata w witaminy i mikroelementy.

Twój kalendarz badań

Profilaktyka pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia przez długie lata. Sprawdź, kiedy i jakie badania musisz wykonać.więcej »

więcej »