Zdrowie Dieta Dziecko

Dieta matki karmiącej

27.04.2017

Kapusta, kalafior, groch, fasola

Mogą powodować wzdęcia i boleści brzuszka u maluszka. Zawierają jednak dużo witamin i soli mineralnych. Spróbuj więc stopniowo wprowadzić je do diety, gdy maluszek  skończy trzy miesiące - jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w jego zachowaniu - zrezygnuj z tych pokarmów.

Orzechy, Owoce cytrusowe

Mogą powodować alergię. Podobnie jak truskawki, czy poziomki. Jeśli jednak w Waszej rodzinie nie ma alergików - spróbuj wprowadzić te owoce, ponieważ mają dużo witaminy C. Po zjedzeniu tych składników bacznie obserwuj czy nie pojawiła się jakakolwiek alergia - jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi zrezygnuj z ich jedzenia.

Owoce pestkowe

Morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie czy śliwki zawierają dużo różnych witamin. Mogą jednak być przyczyną kolki. Podobnie jak cytrusy - wprowadzaj je stopniowo, a gdy zauważysz niepokój u dzidziusia - zrezygnuj. Witaminy zaś znajdziesz w innych produktach.

Mleko i jego przetwory

Mleko jest silnym alergenem i często powoduje uczulenia u niemowląt. Staraj się początkowo ograniczać jego spożycie do 2 szklanek dziennie, wliczając w to jogurty, twarożki, sery, kefiry. Jeżeli nic się dziecku nie dzieje, nie musisz ściśle przestrzegać tych ilości, zwłaszcza, że mleko i produkty mlekopochodne są bardzo zdrowe, zawierają mnóstwo wapnia. Jeżeli maluch jest natomiast uczulony - pojawia się wysypka, drobne krostki - ogranicz spożycie mleka i jego produktów, a także wołowiny i staraj się dostarczyć organizmowi wapń w innej postaci.

Napoje gazowane, coca-cola

To prawda, że bąbelki mogą być przyczyną kolki u dziecka. Raczej wiec zrezygnuj z napoi gazowanych, zwłaszcza takich jak cola, która zawiera jedynie puste kalorie i kofeinę.

Alkohol

Alkohol przenika do mleka matki - to udowodnione. Wódka i inne wysokoprocentowe trunki są więc zabronione. Natomiast na pewno nie zaszkodzi wypita raz na jakiś czas lampka wina czy mała szklanka piwa. Z pewnością Cię to rozluźni, a spokój udzieli się malcowi. Jeśli możesz to wybierz piwo bezalkoholowe, na pewno pobudzi laktację, szczególnie ważne bezpośrednio po porodzie, kiedy może być jeszcze mało pokarmu.

Leki

Nie stosuj żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. W przypadku, gdy boli Cię głowa lub potrzebujesz innego leku zapytaj w aptece czy dany lek jest odpowiedni dla kobiet w ciąży - do każdego leku jest dołączona taka informacja.