Nałogowi palacze, którzy rozpoczęli palenie przed 15 rokiem życia, żyją aż o 8 lat krócej. Oprócz tego ich stan zdrowotny jest dużo gorszy niż osób niepalących.
Badania dowodzą, że palące dzieci wolniej rosną, mniej ważą, mają mniejszy obwód klatki piersiowej, ich rany wolniej się goją i są bardziej podatne na różne choroby. Dzieci które palą papierosy mają gorsze wyniki w szkole, bo gorzej i wolniej uczą się na pamięć, a na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu. W sporcie również są gorsze; wolniej biegają lub pływają.
Czy bierne wdychanie dymu szkodzi tak samo jak palenie papierosów?
Wdychanie dymu przez dziecko jest również bardzo szkodliwe i może mieć zabójcze skutki. Takie "palenie" nazywane jest paleniem biernym i bardzo dużo osób jest na nie skazanych.
Dorośli powinni zwracać uwagę na to gdzie palą i czy w ich towarzystwie nie ma osób które nie chcą być zatruwane dymem papierosowym, a szczególnie małych dzieci. Boczny strumień dymu tytoniowego jest bardziej szkodliwy niż dym wdychany przez aktywnych palaczy, ponieważ zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Wdychanie takiego dymu zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca. Dym tytoniowy zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie gardła oraz błony śluzowej nosa. Wdychanie dymu tytoniowego może więc być aktywnym czynnikiem prowadzącym do powstania alergii u dzieci.