Dziecko

II trymestr - jakie są objawy?

10.05.2017
Tydzień ciąży Rozwój płodu Ciało kobiety - symptomy, dolegliwości, etc. O czym powinnaś pamiętać

Tydzień 13

To czas kiedy jelita Twojego dziecka zaczynają się kształtować i przemieszczać na swoje miejsce, dotychczas rozwijały się wewnątrz pępowiny. Kształtują się także struny głosowe.

Twoje ciało powoli przystosowuje się do nowego poziomu hormonów, wszystko zaczyna się stabilizować a Ty czujesz się już znacznie lepiej.

 

Tydzień 14

Twoje dziecko spokojnie sobie rośnie, jego wątroba zaczyna produkować żółć, a śledziona - czerwone ciałka krwi. Rozwój mózgu Twojego dziecka umożliwia mu używanie mięśni twarzy: coraz częściej marszczy brwi i wykrzywia usta, może nawet ssać kciuk.

Twoja macica zaczyna przesuwać się ku górze, to moment kiedy Twoja ciąża zaczyna być widoczna dla otoczenia.

Ponieważ zaczął się drugi trymestr ciąży znacznie zmalało ryzyko poronienia. Jeśli tylko masz ochotę i nie ma specjalnych przeciwwskazań lekarza możesz cieszyć się seksem.

Tydzień 15

Kości Twojego dziecka zaczynają twardnieć na tyle, że jego szkielet jest już widoczny na zdjęciu rentgenowskim. Zdjęcia USG pokazują, że dzieci w tym wieku potrafią już sprawnie ssać kciuk.

Skóra dziecka jest bardzo cienka, widać przez nią naczynia krwionośne. Uszy maleństwa rozwijają się zewnętrznie i coraz bardziej wyglądają jak normalne. Oczy dziecka zbliżają się do nosa. Wielkością przypomina ono już dorodną pomarańczę.

 

Twoja waga uległa już zmianie - nie martw się to, ze przytyłaś jest jak najbardziej normalne.

Powinnaś odwiedzić lekarza i wykonać kolejne badania. Lekarz ginekolog z pewnością zaleci :

- morfologię krwi z rozmazem

- badanie opolne moczu

- P/ciała anty - Rh

 

Tydzień 16

Twoje dziecko może już usłyszeć Twój głos - kosteczki w jego uszach są już na swoim miejscu i uszy zaczynają spełniać swoją funkcję. Nie powstrzymuj się przed śpiewaniem, badania dowiodły, że po urodzeniu dzieci rozpoznają melodie, które śpiewano im, gdy były jeszcze w łonie matki. Kręgosłup (wraz z mięśniami pleców) jest teraz mocniejszy - dziecko może już wyprostować głowę i szyję. 

 Hormony dają o sobie znać. Możesz zauważyć zaczerwienienie i obrzęk w obrębie dziąseł i błony śluzowej nosa. Dolegliwości mogą przybierać różne natężenie, i kończyć się nawet krwawieniem.

 

Tydzień 17

Twoje dziecko staje się coraz silniejsze - jego chrząstki zamieniają się w kostki, a pępowina główny element transportujący pożywienie - staje się grubsza i mocniejsza.

W tym czasie możesz odczuwać nagłe napady niepohamowanego apetytu. To znak, że Twoje dziecko jest coraz większe i głodniejsze. Staraj się pamiętać, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się w ciąży tylko o ok. 300 g w ciągu doby.

 

Tydzień 18

Już teraz możesz poznać płeć swojego dziecka - na zdjęciu USG można dostrzec genitalia chłopca, o ile masz synka. Jeśli masz dziewczynkę, jej macica i jajowody są już uformowane i znajdują się na swoim miejscu.

W tym okresie ciąży przesuwa się Twój środek ciężkości - powiększająca się macica przesuwa się, a w związku z tym dolny odcinek kręgosłupa jest coraz bardziej wypychany. Twój brzuch zaczyna coraz bardziej wystawać. W coraz większym stopniu możesz odczuwać też bóle pleców i kręgosłupa.

 

Tydzień 19

Twoje dziecko jest już bardzo proporcjonalne. Neurony jego mózgu zaczynają współpracować z mięśniami, a ciało maluszka zaczyna pokrywać się specjalną mazią płodową, która chroni jego ciało przed otaczającymi je wodami płodowymi. 

W tym okresie ciąży możesz poznać kolejne dolegliwości  - mrowienie, drętwienie i Skórcze mięśni łydek. Jest to przykre szczególnie wtedy kiedy dopada cię nocą podczas snu. Ulgę przynosi wyprostowanie nóg,
w kierunku piszczeli i delikatny masaż.

 

Tydzień 20

Twoje dziecko jest już bardzo aktywne, macicę traktuje jak salę gimnastyczną, w której nieustannie się gimnastykuje. Po wysiłku zapada w drzemkę, a rytm jego snu nie zawsze pokrywa się z Twoim.

Jesteś na półmetku, do końca ciąży zostało już tylko 20 tygodni. Twój brzuch jest już wyraźnie widoczny i będzie powiększał się coraz szybciej (ok. 1 cm tygodniowo). Możesz zacząć odczuwać już pierwsze ruchy płodu - od łaskotania, po delikatne puknięcia.

Zbliża się czas na kolejne rutynowe badanie ginekologiczne.

Tydzień 21

Rozwija się układ odpornościowy dziecka. Powstają białe ciałka krwi. Na twarzy dziecka pojawiają się brwi, a między noskiem a górną wargą uwidacznia się pionowa bruzda.

Ty wyglądasz kwitnąco, ale powinnaś odpoczywać aby zbierać siły na trzeci trymestr.

 

Tydzień 22

Twój maluszek

przypomina już noworodka - jego skóra intensywnie się rozwija i sprawia wrażenie lekko pofałdowanej. 

Od czasu do czasu dokuczają Ci typowe dolegliwości ciążowe np. zgaga, a także bóle wynikające z rosnącego obciążenia kręgosłupa.

Powinnaś wykonać kolejne badania laboratoryjne:

- badanie ogólne moczu

- test obciążenia 75g glukozy

- P/ ciała o/toksoplazmozie

- kolejne badanie USG płodu, którego celem jest precyzyjna ocena anatomii i rozpoznanie ewentualnych wad płodu.

Wady wrodzone rozpoznawane po 20. tygodniu ciąży:

przepuklina rdzeniowa przepuklina mózgowa wodogłowie holoprozencefaliazespół Dandy'ego-Walkera

wrodzona gruczolakowatość torbielowata płuc wrodzona przepuklina przeponowa

przepuklina pępowinowa wytrzewienie

atrezja dwunastnicy atrezja jelita cienkiego

wrodzone guzy płodu (np. potworniak okolicy krzyżowo-guzicznej).

Tydzień 23

Dziecko waży około 450 gramów i ma 20 cm wzrostu.

Staraj się jak najwięcej odpoczywać .

 

Tydzień 24

Dziecko ma już w pełni rozwinięte wszystkie narządy, jednak cały czas odżywia się przez łożysko.

Okresy snu i czuwania malucha zaczynają się wyraźnie zaznaczać. Uwaga - głośny dźwięk może je nawet obudzić.

Płuca dziecka przygotowują się do samodzielnego oddychania. Wytwarzają substancję surfaktant, która zapobiega sklejaniu i zapadaniu się pęcherzyków płucnych podczas wdechu, co ułatwia prawidłowe oddychanie.

Dbaj o siebie i z umiarem poddawaj się nagłym zachciankom. Pamiętaj, że wzrost Twojego zapotrzebowania energetycznego wcale nie jest aż tak duży jak Ci się wydaje. Nie warto bez opamiętania dostarczać sobie mało wartościowych, pustych kalorii.

 

Tydzień 25

Maluch dotyka ścian macicy rączkami i nóżkami, dzieki temu doskonale orientuje się w otoczeniu. Rączkę zwija nawet w piąstkę! Zdarzają się też, próby chwytania za pępowinę! Słyszy i rozpoznaje głos matki. Teraz wazy 700 gram i ma 23 cm

Właśnie szykujesz się do zakończenia drugiego trymestru ciąży, przed Tobą ostatni najtrudniejszy okres ciąży.

 

 Pamiętaj tutaj, że dziecko wchodzi w fazę dotykam, czuję, słyszę, odczuwam. To niezwykle ważne momenty w życiu dziecka. Mów do dziecka, oswajaj się ze sobą. Dzięki takiej więzi dni po porodzie przejdą łagodniej. Zmniejszy się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. W tym czasie ważne jest, by ojciec dziecka również kontaktował się z maluchem. Głos, który będzie dziecko rozpoznawało po przyjściu na świat będzie przywoływało u niego dobre wspomnienia, radość i co najważniejsze bezpieczeństwo. Taki kontakt pomoże również Tobie, w momentach, kiedy Ty będziesz zmęczona, a dziecko zostanie pod opieką świeżo upieczonego ojca.