Dziecko

III trymestr i rozwiązanie

10.05.2017

 

Tydzień ciąży Rozwój płodu Ciało kobiety - symptomy, dolegliwości, etc. O czym powinnaś pamiętać

Tydzień 26

Oczy Twojego dziecka zaczynają się otwierać, teraz może ono już reagować na strumień intensywnego światła docierający do wnętrza macicy zasłaniając się rączką.

A Ty możesz odkryć kolejne dolegliwości ciążowe, o których dotąd nie słyszałaś np. tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ta przykra dolegliwość dotyka niemal połowę kobiet w ciąży. Jeśli sprawia Ci to wyjątkowo duży kłopot używaj wkładek lub podpasek higienicznych i staraj się wzmacniać mięśnie kegla.

 

Tydzień 27

Twoje dziecko doskonali słuch i wzrok. Nie tylko rozpoznaje, ale też całkiem sprawnie reaguje na głos i dotyk matki.

Ty możesz czuć się coraz bardziej opuchnięta i jednocześnie ociężała - to na skutek zatrzymywania się wody w organizmie i wciąż narastającego obciążenia Twojego ciała. Możesz zacząć odczuwać czkawkę dziecka, niektóre dzieci mają ją bardzo często.

Powinnaś wykonać kolejne badania laboratoryjne:

- P/ ciała anty - Rh

- morfologię krwi z rozmazem

- badanie ogólne moczu

- USG płodu

Tydzień 28

Mózg dziecka jest już w ostatnim etapie kształtowania, faluje się i tworzy bruzdy i zwoje. Nie powstają już nowe komórki nerwowe, tylko te które już się wytworzyły przechodzą przemiany. Tkanka tłuszczowa ciągle grubieje i rosną dość intensywnie włosy. Naukowcy twierdzą, ze na tym etapie rozwoju płodowego dziecko zaczyna mieć sny. Waży 1100 gram i ma 26 cm długości!

 Ostatni etap ciąży daje Ci się we znaki, nie tylko jest ci coraz ciężej się poruszać, ale też spać czy leżeć. Właściwie możesz przewracać się z jednego boku na drugi. Dodatkowo nasilają się zaparcia, zgaga, mogą pojawiać się hemoroidy i żylaki.

 

Tydzień 29

Dziecko jest coraz silniejsze i reaguje na różnego rodzaju bodźce, ruchy, dźwięki, światło i... batonika, którego zjadłaś jakiś czas temu.

Unikaj stania lub siedzenia przez długi czas i codziennie ćwicz. Pewne wzmocnienie mięśni może także być przydatne. Żylaki, które teraz stają się jednym z Twoich największych problemów zazwyczaj znikają po porodzie.

 

Tydzień 30

Szpik kostny dziecka przejął produkcję czerwonych krwinek. Większość meszku - miękkie, puszyste włoski pokrywające ciało Twojego dziecka zaczyna znikać, ponieważ teraz temperaturę jego ciała regulują zarówno tłuszcz, jak i mózg.

Znane Ci z pierwszego etapu ciąży symptomy nagle wracają - ciągła potrzeba siusiania (główka dziecka naciska na Twój pęcherz), wrażliwe piersi (już gotowe do produkcji mleka), zmęczenie i zgaga. W czasie ciąży mięśnie w górze żołądka (które powstrzymują kwasy żołądkowe przed przedostawaniem się do przełyku) rozluźniają się, pozwalając sokom trawiennym na cofanie się. Stąd właśnie to palące uczucie.

Od tego czasu Twoje spotkania z ginekologiem będą częstsze - co 2 tygodnie.

Tydzień 31

 

Ostatnie tygodnie ciąży mogą przynieść jeszcze problemy z oddychaniem. Powiększająca się macica niejako "ściska" Twoje płuca, to właśnie z tego powodu możesz mieć uczucie, że nie możesz złapać tchu. Tuż przed porodem, kiedy dziecko przesunie się w dół brzucha ta przykra uciążliwość powinna ustąpić.

 

Tydzień 32

Dziecko instynktownie zaczyna przygotować się do porodu - odwraca się głową w dół i przyjmuje pozycję embrionalną. Jeśli Twoje dziecko jeszcze tego nie zrobiło nie martw się - mimo, że jest mu coraz ciaśniej z pewnością jeszcze zdąży się odwrócić.

Twoja macica zaczyna się już całkiem poważnie przygotowywać do porodu, możesz zacząć odczuwać tzw. skurcze przepowiadające, które nie są jeszcze właściwymi skurczami porodowymi a tylko treningiem - choć w niektórych przypadkach mogą wywołać akcję porodową.

 

Tydzień 33

Twoje dziecko zaczyna zachowywać się jak dziecko - śpi, je, bawi się w swoim rytmie. Potrafi nawet odróżniać dzień od nocy.

A Ty coraz wyraźniej odczuwasz jego kopnięcia i uderzenia w ścianki brzucha.

Powinnaś wykonać kolejne badania laboratoryjne:

- morfologię krwi z rozmazem

- badanie ogólne moczu

- antygen HBs

- posiew na paciorkowce ß- hemolizujące

Tydzień 34

Paznokcie Twojego dziecka są już bardzo długie, mogą  nawet wystawać już za opuszki paluszków.

To czas kiedy mogą pojawić się problemy z bezsennością - cierpi na nią niemal 75% kobiet w ciąży.

Dodatkowo możesz mieć problemy z suchością oka - mniejsza ilość łez powoduje suchość i podrażnienia oka.

 

Tydzień 35

Dziecko stopniowo zwiększa swoją masę i poziom tłuszczu - stopniowo zamienia się w pulchnego bobaska.

Znów możesz mieć problemy z częstym siusianiem - to efekt ucisku główki dziecka na pęcherz moczowy.

 

Tydzień 36

Dziecko, zmienia swoją pozycję - przesuwa się w dół, tak aby jego główka znajdowała się jak najbliżej wejścia do kanału rodnego.

Twoje ciało przygotowuje się do porodu - rozluźnia się tkanka łączna, co zapewni dziecku łatwiejsze przesuwanie się w kanale rodnym.

 

Tydzień 37

 Dziecko jest już w pełni przygotowane do życia poza łonem matki.

W tym tygodniu, praktycznie już w każdym momencie może rozpocząć się akcja porodowa. Kiedy - nie wiadomo, decyduje o tym natura i prawdopodobnie Ty sama - podświadomie. 

 

Tydzień 38

Twoje dziecko także przygotowuje się do porodu. Maź i meszek nadal schodzą z ciała dziecka i znikają w wodach płodowych

Twoje piersi zaczynają sygnalizować gotowość do karmienia dziecka, może wyciekać z nich żółtawa substancja tzw. siara.

Nie zapomnij o kolejnych  badaniach:

- morfologii krwi z rozmazem

- badanie ogólne moczu

- USG płodu

- VDRL

Tydzień 39

Dziecko połyka wody płodowe i część z tego, co połknie zamieni się w jelitach na tzw. smółkę, którą masz szansę znaleźć w pierwszej pieluszce dziecka. Płuca Twojego dziecka w dalszym ciągu dorastają i wydzielają coraz więcej surfaktanów (pomagają one zabezpieczyć płuca przed sklejaniem się, kiedy dziecko zaczyna oddychać).

Psychicznie i fizycznie jesteś już gotowa do porodu. Z niecierpliwością czekasz aż się rozpocznie.

 

Tydzień 40

 

Jeśli poród wciąż się opóźnia nie przejmuj się - tak naprawdę istnie tolerancja +/ - 2 tygodnie. A każdy dodatkowy dzień dziecka w łonie matki to czas spędzony
w niepowtarzalnej atmosferze ciepła i miłości.

Tuż przed porodem, Twój lekarz prowadzący z pewnością skieruje Cię na KTG - rejestracja i graficzna prezentacja zmian czynności serca płodu, skurczów macicy i aktywności ruchowej płodu.