Dzieci maja bardzo delikatną skórę, która nie posiada jeszcze takich mechanizmów obronnych jakie mają dorośli i w związku z tym bardzo łatwo dochodzi do wszelkiego typu poparzeń. Niekiedy wystarczy 15 minut na słońcu by pojawił się na skórze dziecka rumień, a nawet pęcherz. Promienie słoneczne nie tylko powodują bolesne zaczerwienienie skóry, ale także często trawle ją uszkadzają. W najgorszym wypadku poparzenia słoneczne mogą prowadzić do powstania zmian nowotworowych - czerniaka. Naukowcy ostrzegają: dwukrotne poparzenie skóry w okresie dziecięcym zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu w wieku dorosłym aż 10 razy!
Jeżeli wybierasz się z dzieckiem na wakacje zastosuj się do poniższych rad:
Dzieci do lat trzech w ogóle nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - nie oznacza to, że nie wolno wychodzić z nimi na słońce. Należy po prostu zastosować dodatkowe środki ostrożności:
- Unikaj spacerów w godzinach 11-16 - to czas najsilniejszego nasłonecznienia.
- Staraj się aby dziecko przebywało w cieniu - zamontuj przy wózku parasol.
- Pamiętaj aby dziecko miało na głowie czapkę i było ubrane w lekkie, przewiewne odzienie.
- Konieczne jest stosowanie filtrów UV blokujących promienie słoneczne - używaj takich kremów, które są przeznaczone dla skóry dziecka. Pamiętaj, że stosowanie ich już na słońcu nie ma sensu. Dobrą porą jest kremowanie 20-30 minut przed wyjściem z domu.
- Jeżeli twoje dziecko jest już starsze możesz kupić preparat ochronny zabarwiający skórę na czerwono bądź niebiesko - dziecko będzie się wtedy dobrze bawiło a ty będziesz wiedział że jest w pełni zabezpieczone przed słońcem.
- Krem do opalania należy nakładać obficie - jeśli będzie to zbyt cienka warstwa, ochrona będzie niepełna. Podczas jednej aplikacji powinno się wetrzeć w skórę dziecka 10-15 ml preparatu.
- Pamiętaj, że krem ochronny należy aplikować regularnie - co 2-3 godziny. Nawet gdy używasz wodoodpornego kosmetyku warto uzupełnić powłokę kremu gdyż bardzo często i tak się ściera podczas kąpieli lub pod wpływem promieni słonecznych.
- Po każdej kąpieli należy dokładnie wytrzeć skórę dziecka - krople na ciele przyciągają więcej promieni słonecznych.
- Pamiętaj że w górach promienie słoneczne działają z jeszcze większą siłą niż nad morzem. W zimie dodatkowo od śniegu odbija się aż 85% promieni, dlatego też łatwo jest się poparzyć.
Nie zapominaj również o sobie dbanie o skórę w każdym wieku jest bardzo ważne. Nie warto narażać się na poparzenia, ponieważ w późniejszym czasie mogą one nam przysporzyć wielu cierpień. Stosuj filtry, z w przypadku jeżeli chcesz się opalić mocniej użyj filtru słabszego. Choroby skóry, są bardzo trudne do wyleczenia, mogą też powodować przewlekłe choroby - nie doprowadź do sytuacji zagrażającej Twojemu zdrowiu.