Styl życia

Jak i gdzie pojechać na wakacje w czasach kryzysu?

26.05.2017

Wakacyjne wyjazdy zawsze wiążą się ze sporymi wydatkami. Tegoroczne sondaże dotyczące urlopów ukierunkowane były przede wszystkim na pytanie dotyczące wyjazdów w dobie kryzysu. Z badania polskich internautów, które przeprowadził instytut ARC Rynek i Opinia w lutym 2009 w oparciu o treści zamieszone na forach, blogach i serwisach społecznościowych wynika, że Polacy odczuwają kryzys. Około 26% badanych osób stwierdziło, że musiało zrezygnować z urlopu ze względu na swoją sytuację finansową. Sporo osób uznało, że musi skrócić swoją podróż bądź też zamienić plany zagraniczne na tańsze,  krajowe wycieczki. Internauci podkreślali, że obawiają się wzrostu kosztów wakacji ze względu na słabnącą pozycję złotówki. Mimo kryzysu bardzo wiele osób decyduje się jednak na długo oczekiwany urlop z tym że ogranicza jego długość.

Na początku 2009 roku dom mediowy Macroscope OMD także przeprowadził badanie na grupie osób powyżej 20 roku życia dotyczące oszczędzania w czasie kryzysu. Prawie 60% badanych przyznało, że ze względu na kiepską sytuację finansową ograniczy swoje wydatki na wakacyjne wyjazdy.  

Sposoby na tani wyjazd

Last minute - jest to oferta dotycząca wycieczek pozasezonowych a także takich, na które zostały ostatnie wolne miejsca. Biura podróży zarabiają w ten sposób by zapewnić sobie zwrot przynajmniej części poniesionych kosztów (wynajęcie czarteru, rezerwacja hoteli). W tym wypadku wycieczki tańsze są aż do 70%. Zdaniem ekspertów w tym roku będziemy właśnie najczęściej korzystać z tego typu rozwiązań. Okresem, w którym bez problemu znajdziemy już oferty last minute jest przełom września i października - a możemy na nie liczyć aż do połowy grudnia.

First minute - jest to oferta na wycieczki kupowane z dużym wyprzedzeniem. Już w październiku można zarezerwować wycieczkę na przyszłoroczne wakacje. Zaletą oferty first minute jest to, że mamy możliwość wyboru spośród najszerszej gamy kierunków turystycznych, hoteli, lotnisk itp. Co najważniejsze decydując się na kupno takiej wycieczki mamy gwarancję stałej ceny - biuro podróży zabezpiecza nas przed wahaniem kursowym. Częstym dodatkiem do takiego rodzaju wyjazdów jest dodawanie tak zwanych gratisów - biuro podróży oferuje nam np. wynajęcie samochodu na jeden dzień za darmo itp. Bardzo istotną sprawą jest to, że oferty first minute zawierają ubezpieczenie od rezygnacji - jeżeli wystąpią niespodziewane zdarzenia losowe, które uniemożliwią nam wyjazd możemy odzyskać zwrot kosztów nawet do 80% ceny wycieczki.

Ruletka, no name, traf - są to nazwy ofert dla osób spontanicznych. Wykupując taką wycieczkę wiemy tylko dokąd lecimy i w jakim standardzie będziemy mieszkać, nie wiemy natomiast do jakiej miejscowości jedziemy, a tym bardziej nie znamy nazwy hotelu, w którym będziemy spać.

W ostatnich badaniach Pentor Reaserch International zadano pytanie o wyjazdy wakacyjne Polaków. Sondaż wykazał, że tylko 30% osób uda się na wakacje, 41% weźmie wolne ale nie wyjedzie nigdzie, a 18% będzie pracować bez przerwy. Na wyjazdy wakacyjne decydują się przeważnie ludzie młodzi, dobrze wykształceni i dużo zarabiający.

Osoby, które wyjadą na wakacje najchętniej same zorganizują sobie podróż - aż 64%. 23% ankietowanych wyjedzie do znajomych lub rodziny a tylko 10% skorzysta z ofert biur podróży (Tabela 1.)

[IMG type="MEDIUM" src="635_1248342733.jpg" zoom="YES" class="default"]

Tylko 19% ankietowanych wyjedzie w tym roku zagranicę. Reszta badanych osób spędzi wakacje w Polsce - najwięcej, bo 17% urlopowiczów uda się nad polskie Morze, 12% osób wyjedzie na Mazury (Tabela 2.)

[IMG type="MEDIUM" src="635_1248342782.jpg" zoom="YES" class="default"]

Tak jak zawsze tak i w tym roku najpopularniejszym okresem na urlop są miesiące wakacyjne. Najwięcej osób - 43% - wyjedzie na wakacje w lipcu lub w sierpnie, 8% ankietowanych uda się na urlop w czerwcu a 9% we wrześniu.