Zdrowie Styl życia

Najważniejsze pierwsze pięć minut

06.05.2017

Mamy coraz więcej dowodów na to, że podejmowanie aktywności fizycznej w otoczeniu zieleni wpływa zbawiennie na nasze samopoczucie. W piśmie "Environmental Science and Technology" znajdziemy najnowsze wyniki badań angielskich naukowców, które potwierdzają, że obcowanie z zielenią może poprawić nasz nastrój.

Naukowcy prowadzili badania na grupie 1250 osób. Wzięli pod lupę takie rodzaje aktywności fizycznej jak: spacer, ogrodnictwo, jazdę na rowerze, wędkarstwo, żeglarstwo, jazdę konną, rolnictwo. Badali co się dzieje z naszym umysłem podczas wykonywania tych czynności na zewnątrz - w parkach, ogrodach i na ścieżkach dydaktycznych.

W trakcie analizowania wyników badań okazało się, że w ciągu pierwszych pięciu minut ruchu umysł człowieka reagował najbardziej pozytywnie. W dalszym okresie czasu dostrzegalne, pozytywne efekty przebywania na świeżym powietrzu były już znacznie mniejsze.
Obserwacja ta daje podstawy do myślenia, że nic nie wpływa lepiej na poprawę naszego samopoczucia i odstresowanie się, niż pięciominutowy spacer wśród zieleni.

Jules Pretty z Uniwersytetu Essex, który przewodniczył grupie naukowców, namawia pracodawców, aby zachęcali swoich podwładnych - zwłaszcza tych pracujących w stałym stresie - do krótkich spacerów po parku w porze lunchu.

Źródło: Rzeczpospolita