Zdrowie Styl życia

Niska jakość snu szczególnie niebezpieczna dla kobiet

25.02.2017

Kobiety, które źle sypiają i długo nie mogły zasnąć, są bardziej narażone na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu w porównaniu z kobietami, które "spały jak dzieci". Panie nie mające okazji się dobrze wyspać są ponadto znacznie bardziej drażliwe i skłonne do depresji.

Nie jest jeszcze jasne, dlaczego kobiety bardziej cierpią z powodu kiepskiej jakości snu, co więcej po dłuższym okresie braku snu mają miejsce zaburzenia odporności, zwiększenie masy ciała, stany lękowe i depresję. Niebezpieczeństwa niedosypiania są bardzo realne - markery stanu zapalnego we krwi idą w górę w perspektywie długoterminowej zwiększając ryzyko chorób serca lub udaru mózgu.

Jak zadbać o wysoką jakość snu:

  1. Ustal harmonogram godzin zasypiania oraz budzenia się i trzymaj się ich. Zadbaj o regularność pory snu.
  2. Przed snem wykonuj czynności odprężające. Weź kąpiel, napij się szklankę ciepłego mleka, poczytaj jakąś lekką lekturę. Uczyń z tego regułę.
  3. Unikaj roztrząsania kwestii problemowych tuż przed snem. Zrezygnuj z zapoznawania się o późnej porze z artykułami o przemocy, nie oglądaj wiadomości. Zamiast tego wybierz książkę.
  4. Uczyń z sypialni miejsce odpoczynku. Wyrzuć z niej materiały dotyczące pracy, nie grywaj w niej na konsoli, nie oglądaj telewizji.
  5. Unikaj środków stymulujących w porze wieczorowej, nie pij napojów z kofeiną na co najmniej sześć godzin przed snem.
  6. Ćwicz regularnie.

Źródło:
www.zdrowie.senior.pl