Styl życia

Problemy na wakacjach

10.05.2017

Nagły wyjazd

Gdy dziecko chce wracać do domu  z powodu konfliktu z rówieśnikami lub z napotkaną agresją należy jak najszybciej zgłosić to wychowawcy i poprosić o interwencję. Bardzo często najprostsze rozwiązania takie jak chociażby zmiana współlokatorów skutkują natychmiast.

Zabranie dziecka z kolonii jest ostatecznością. Będzie to problem zarówno dla dziecka jak i dla nas - rodziców. Dziecko będzie czuło się przegrane - zda sobie sprawę, że nie potrafi poradzić sobie samo i trudno będzie go przekonać do kolejnych wycieczek. Rodzice natomiast będą się dręczyć i martwić, że ich dziecko nie jest przystosowane do życia w grupie i że sobie nie poradzi w przyszłości. 

Wakacyjne używki

Wakacje są momentem, w którym dzieci i młodzież czują dużo większą, niż na co dzień, swobodę i wydaje im się, że jest to idealny moment do spróbowania rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Fakt, że są z dala od rodziców, od codziennej kontroli skłania ich niekiedy do podejmowania nieracjonalnych decyzji. Używki takie jak papierosy i alkohol niestety przyciągają zainteresowanie nastolatków podczas wakacji. Należy więc przed wyjazdem na kolonie porozmawiać z nim na ten temat.

Ludzie młodzi nie myślą perspektywicznie i straszenie ich odległymi w czasie skutkami chorób, nawet najgroźniejszych, rzadko bywa skuteczne. Znacznie bardziej przekonujące są argumenty uświadamiające ich o skutkach realnych na dzień dzisiejszy. Na przykład, że paląc wyniki w nauce, sporcie, będą gorsze, że będą wolniej rosnąć niż niepalący rówieśnicy, papierosy zniszczą ich urodę, zęby pokryją się szarym nalotem, a oddech będzie przykry, przesycony zapachem tytoniu, podobnie jak ubranie. Trafne okazują się argumenty finansowe. Ważne jest, aby nie straszyć a zachęcać, nie nakazywać a przekonywać. Podstawową pedagogiczną zasadą jest własny przykład. Bez dobrego przykładu dziecku ciężko jest zrozumieć skomplikowane dla niego kwestie.

Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem, aby ustrzec je przed nałogami?

  • nie porównuj swojego dziecka do innych rówieśników - każdy, a szczególnie dzieci lubą być wyjątkowe
  • nie używaj gróźb, nie strasz - nie jest to dobra metoda na przekonanie do czegoś, a wręcz może spowodować skutek zupełnie odwrotny
  • nie wywołuj w dziecku poczucia winy, nie oceniaj go, ale radź
  • nie rozkazuj dziecku - gdy je zachęcisz będzie ono skłonne do współpracy
  • nie mów dziecku jak ma się czuć - staraj się je zrozumieć