Zdrowie Styl życia

Ruch to zdrowie

09.05.2019

Czas wolny, który uda nam się wygospodarować od codziennej bieganiny i monotonii, wykorzystajmy do spędzania na sportowo, naładowania baterii, a przy okazji poprawienia stanu zdrowia. Jak mówi przysłowie „Ruch to zdrowie, a jak jest zdrowie to i szczęśliwe życie”, więc zastosujmy to motto w naszym życiu. Nie musimy od razu uprawiać sportów wyczynowych, wystarczy zwykły spacer, nordic walking, czy jazda na rowerze. Nic nas to nie kosztuje, a wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Systematyczne spacery na świeżym powietrzu, przynoszą wiele korzyści takich jak: usprawnia prace układu sercowo-naczyniowego, poprawia wentylację płuc, reguluje przemianę materii, hartuje, obniża ciśnienie krwi, spowalnia procesy osteoporozy, zmniejsza poziom stresu, poprawia pamięć i koncentrację, oraz ułatwia zasypianie. Zwykły spacer, a wpływa na tyle czynników naszego zdrowia.

Nordic walking w ostatnich latach to popularna w naszym kraju forma rekreacji i aktywności fizycznej. Polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Technika ta polega na synchronizacji ruchów rąk i nóg. Początkującym może sprawiać problem, warto jednak podjąć trud, gdyż wpływa ona pozytywnie na nasz organizm. Taka aktywność poprawia ogólną kondycję, odciążą nasz kręgosłup, stawy. Przede wszystkim jest fantastyczną formą rehabilitacji. Zalecany jest osobą, które przeszły urazy i kontuzję, jak również tym, którzy chcą przez cały rok cieszyć się świetną kondycją.

Jazda na rowerze to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu. To przyjemna forma, dzięki której możemy przemierzyć wiele kilometrów bez większego wysiłku, a przy okazji podziwiać przyrodę. Organizm podczas jazdy wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Jest również świetnym treningiem dla serca. Zmusza organizm do wydajniejszej pracy układu krążenia. Szybsze krążenie sprawia że organizm jest bardziej dotleniony i sprawniej funkcjonuje, chroniąc przed nadciśnieniem, a zarazem serce przed chorobami. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować.

Wspólnym aspektem wszystkich tych aktywności fizycznych jest to, że wpływają pozytywnie na sylwetkę, samopoczucie, poprawia jędrność nóg, jak również to dobra okazja na obserwowanie przyrody, miejsc i ludzi.

Aktywność fizyczna jest bez wątpienia jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego ciała i umysłu.

Naturalnie zachęcamy do wszelakich form ruchu.