Niezmiernie ważne jest to, by stosować ochronę przeciwsłoneczną. Należy pamiętać o tym szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim - wtedy gdy chętniej odsłaniamy ramiona, a promienie słoneczne są coraz silniejsze. Kremy z filtrami powinny być stosowane przez wszystkich - bez względu na to, czy mają jasną czy ciemną karnację.
Wybierając kosmetyki chroniące przed słońcem, należy przede wszystkim uwzględnić to, jak skóra reaguje na słońce. Jeśli nie robi się czerwona, opala się szybko i na brązowo to wystarczy zainwestować w krem z filtrem 15-20. Jeśli natomiast skóra jest wrażliwa, szybko reaguje na słońce czerwonym odczynem i trudno się opala - najlepiej stosować krem o wysokim filtrze np. SPF 50 +. Zarówno promienie UVA jak i UVB są szkodliwe dla skóry. Ich działanie jest jednak różne. Promienie UVB są odpowiedzialne za opaleniznę oraz mogą uszkadzać nasz naskórek powodując oparzenia. Pomimo tego, że przenikają tylko częściowo w głąb skóry, mogą powodować uszkodzenie DNA. Promienie UVA, również odpowiedzialne są za opaleniznę. Przenikają natomiast głębiej, aż do warstw skóry właściwej niszcząc kolagen, przyśpieszając tym samym procesy starzenia się skóry oraz pojawianie się nowych przeprawień. Promienie UVA osłabiają również system odpornościowy organizmu i są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów skóry.
Gdy czas na słońcu spędzamy wspólnie z dziećmi, bez względu na to czy wybieramy się na plażę czy na spacer po parku, należy posmarować dziecko kremem z najwyższym filtrem. Dlaczego? Oparzenia słoneczne u dzieci do 15 roku życia zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaki 5-krotnie. Cienka, delikatna skóra dziecka, z silnie zaznaczoną siecią naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod cienkim naskórkiem, jest szczególnie narażona na negatywny wpływ promieni ultrafioletowych oraz przegrzewanie skóry, wywołujące rumień, przekrwienie, a w efekcie nasilony stan zapalny i zmiany w komórkach barwnikowych skóry.