Zdrowie

Wiosenna szkoła przetrwania dla alergika

08.04.2017

Alergicy cierpią już od lutego, bo wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Nieco później rozkwitają olchy i wiązy. W kwietniu dają się we znaki pyłki brzozy. Z końcem maja do połowy lipca wirują w powietrzu wyjątkowo agresywne pyłki traw i zbóż ? żyta i pszenicy. Potem do akcji wkraczają chwasty, które kwitną aż do końca września.

Rozpoznaj alergię, zrób test

Każdego roku specjaliści opracowują tzw. kalendarz pylenia roślin. Zależy on m.in. od tego, jak długa i mroźna była zima, czy wczesna i słoneczna wiosna. Zależnie od pogody w poszczególnych rejonach kraju szczyt pylenia roślin może być przesunięty nawet o 2?3 tygodnie. Mieszkańcy południa, gdzie z reguły wiosna zaczyna się najszybciej, borykają się z alergią wcześniej niż mieszkańcy Polski centralnej i wybrzeża.

Przed pyłkami nie sposób całkiem się ochronić. Każda roślina produkuje bowiem miliony tych drobinek, które wraz z wiatrem pokonują nawet tysiące kilometrów, docierając w odległe rejony,  gdzie nie ma łąk, zarośli ani lasów. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą przetrwać ten uciążliwy okres.

 1.  Uważnie śledź podawany w mediach kalendarz pyleń roślin.
  Wiele lokalnych gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych informuje o aktualnej prognozie pylenia, jednocześnie z komunikatami meteorologicznymi.
 2. Gdy stężenie pyłków jest wysokie, jak najrzadziej wychodź z domu.
  Nie planuj wycieczek za miasto, unikaj spacerów po łąkach, lesie, parkach. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest znacznie mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i udrożniają nos, ułatwiając oddychanie.
 3. W czasie deszczu lepiej zostań w domu i zamknij okna.
  Najwięcej pyłków wdychamy w czasie pierwszych kilkunastu minut deszczu, bo wtedy drobiny z wyższych partii powietrza spłukiwane są na ziemię. Wówczas też najwięcej alergenów wpada do mieszkań. Na spacer najlepiej wybrać się kilka minut po ulewnym deszczu, kiedy powietrze jest najczystsze (unoszące się pyłki opadły, a nowe nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić w powietrzu). Dobrą porą na przechadzkę jest też popołudnie lub wieczór.
 4. Zrezygnuj ze spacerów w suchy, słoneczny dzień z lekkim wiaterkiem.
  Wtedy pyłki są bardzo agresywne i wraz z promieniami słonecznymi zaostrzają dolegliwości alergii (wodnisty katar, łzawienie oczu i pieczenie pod powiekami). Omijaj ulice, przy których rosną nieprzyjazne ci rośliny. Czasem warto nadłożyć trochę drogi, żeby tylko się z nimi nie zetknąć.
 5. W czasie pylenia roślin unikaj wysiłku fizycznego na powietrzu.
  Grając w piłkę, jeżdżąc na rolkach, biegając, oddychasz intensywniej, wciągając do płuc zwiększoną ilość pyłków.
 6. Przed wyjściem na dwór okolice nosa posmaruj cienką warstwą wazeliny.
  Tłuszcz wychwyci chociaż część pyłków, uniemożliwiając im wniknięcie do gardła i dróg oddechowych. Chroń oczy przyciemnionymi okularami z bocznymi osłonami (słońce i wiatr zwiększają łzawienie oraz pieczenie i zaczerwienienie powiek). Załóż coś na głowę, bo na włosach osadza się najwięcej alergenów. Nie przecieraj oczu. W ten sposób przenosisz tylko pyłki z rąk na powieki, zaostrzając dolegliwości.
 7. Powieś w oknach gęste firanki (często je płucz) lub zamontuj specjalne siatki.
  Zatrzymają trochę pyłków. Mieszkanie najlepiej wietrzyć po deszczu, a także po godzinie 22, kiedy opadną pyłki. Jeśli jest gorąco, możesz na noc zostawić uchylone okno, żeby wpuścić trochę świeżego powietrza.
 8. Pomyśl o filtrze wyłapującym pyłki.
  Filtry należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta. Jeżeli masz klimatyzację, pamiętaj, żeby dużo pić ? wysuszone śluzówki silniej reagują na alergeny. Nawilżaj też powietrze.
 9. Zmieniaj często pościel, nie susz jej ani nie wietrz na świeżym powietrzu.
  Wtedy z pościelą przynosi się do mieszkania dużą ilość pyłków, które osiadają wszędzie, nie tylko na kołdrze czy poduszce. Częściej niż zwykle ścieraj na mokro meble oraz myj podłogę.
 10. Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki. Wieczorem umyj włosy, żeby znajdujące się na nich pyłki nie drażniły w nocy górnych dróg oddechowych.
 11. Pamiętaj, żeby skosić trawnik, zanim zakwitnie.
  Jeszcze lepiej zlecić tę czynność osobie, która nie jest uczulona na trawy ani chwasty. W czasie koszenia kwitnącej trawy w powietrzu unosi się wyjątkowo dużo pyłków. Zakładając ogród, poradź się specjalisty, jakich roślin musisz unikać. Nie powinny być blisko spokrewnione z tymi, na które jesteś uczulona. Nie trzymaj w mieszkaniu bukietów z polnych kwiatów.
 12. W czasie podróży samochodem zamknij okna.
  Warto założyć filtry przeciwpyłowe, które zapobiegają przedostaniu się alergenów do wnętrza przy włączonym nawiewie. Trzeba je wymieniać przynajmniej raz w roku.
 13. W okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków.
  Najlepsze są wysokie góry (powyżej 1500 m n.p.m. w powietrzu prawie nie ma pyłków) lub morze (silne wiatry wiejące w stronę lądu szybko je rozpraszają). Korzystaj z kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie, aby spłukiwać pyłki. Pływaj jednak w okularach, bo woda chlorowana, ozonowana lub morska podrażnia spojówki. Unikaj wędrówek po kotlinach ? z powodu małego ruchu powietrza stężenie pyłków jest tam wysokie.
 14. Lepiej nie maluj oczu i zrezygnuj z kosmetyków o silnym zapachu.
  Łzawienie i pieczenie podrażnionych spojówek mogą potęgować kosmetyki do oczu, dlatego w okresie nasilonych objawów sięgaj po nie sporadycznie. Staraj się też unikać perfum, kremów i balsamów do ciała o intensywnym zapachu, bo mogą zaostrzyć dolegliwości. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

Źródło: poradnikzdrowie.pl