?Mięsożerni? powinni pić więcej wody - co najmniej 2 litry dziennie. Ich dieta jest uboższa w owoce i warzywa, a występujące w mięsie i nabiale sól oraz białko stymulują wytwarzanie hormonów zwężających naczynia krwionośne i podnoszących ciśnienie krwi. Obniżają one ukrwienie nerek, w wyniku czego spada ich zdolność filtracyjna.
Komu chce się pić - pije za późno
Bodziec wzbudzający pragnienie dociera z ośrodkowego układu nerwowego z pewnym opóźnieniem. W chwili gdy je odczuwamy nasz organizm jest już nieznacznie odwodniony. Można więc stwierdzić: komu się chce pić - pije za późno. Pragnienie pojawia się zwykle dopiero wtedy, kiedy ubytek wody w organizmie sięgnie 1 - 1.5% jej całkowitej zawartości w ciele. Dopiero wtedy ośrodek pragnienia znajdujący się w mózgu (w podwzgórzu) daje znak organizmowi, że czas uzupełnić zapasy wody.
Jeżeli zignorujemy te sygnały, mózg wyśle informację do nerek. Wtedy zwiększą one wchłanianie zwrotne wody i zredukują produkcję moczu. Nie powinniśmy więc czekać, aż poczujemy pragnienie.
Aby rzeczywiście ?się nawodnić?, trzeba kontynuować picie nawet po ugaszeniu pragnienia. Zaspokajając tylko uczucie pragnienia uzupełniamy ubytki wody jedynie w 65-70%. Warto też pamiętać, że trwałe odczuwanie pragnienia - pomimo regularnego spożywania płynów - może być symptomem cukrzycy i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Osoby z zaburzonym mechanizmem odczuwania pragnienia, czyli najczęściej ludzie starsi, powinny pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów.
Małe dzieci często nie potrafią jeszcze wyartykułować swoich potrzeb, powinny być więc regularnie pojone przez rodziców, a z wiekiem uczone regularnego sięgania po płyny.
Unikajmy ujemnego bilansu
Dorosły, zdrowy człowiek traci średnio od 2 do 3 litrów wody na dobę. Straty te muszą być stale wyrównywane, ponieważ zawartość wody w organizmie powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Jeśli bilans wody jest ujemny, zachwiana zostaje równowaga pracy całego ustroju. Przy zwiększonym wydalaniu wody - na przykład poprzez pocenie się w wysokiej temperaturze lub podczas choroby - należy spożyć odpowiednio więcej płynów dla wyrównania bilansu. W przeciwnym wypadku grozi nam odwodnienie.
Źródło: Raport ?Woda - siła natury w każdej kropli. Raport Kropli Beskidu?.