Styl życia Dziecko

Przed wyjazdem

20.05.2018

Każdy rodzic wysyłający swoje dziecko na wakacyjny wypoczynek powinien wyczulić je na szereg rzeczy - przeczytaj jak wysłać dziecko na bezpieczny wyjazd, jak rozmawiać z nim, co mu powiedzieć:

Organizacja wyjazdu

Przede wszystkim sprawdź kto jest organizatorem wycieczki, na którą wysyłasz swoje dziecko, czy jest to sprawdzona firma - najlepiej gdy ktoś z twoich znajomych lub rodziny korzystał już z usług tych organizatorów i może coś o nich powiedzieć. W razie wątpliwości możesz sprawdzić czy firma posiada aktualne zaświadczenie wydane przez kuratorium oświaty - świadczy ono o spełnieniu warunków sanitarnych oraz przeciwpożarowych.

Postaraj się sprawdzić z jaką młodzieżą/dziećmi twoja pociecha udaje się na wypoczynek. Zadbaj by grupa rówieśnicza twojego dziecka była dla niego jak najbardziej odpowiednia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości sprawdź także kwalifikacje kadry pod opieką której twoje dziecko będzie spędzało wakacje.  

Opowiedz dziecku gdzie jedzie

Zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe dziecka na wakacje koniecznie trzeba z nim o tym porozmawiać. Należy przedstawić mu zalety takiego wyjazdu, a co ważniejsze powiedzieć mu o obowiązkach, które mogą go czekać na kolonii. Nawet jeśli nasze dziecko jest pełne entuzjazmu i z niecierpliwością czeka na wyjazd wakacyjny to bardzo możliwe, że w głębi duszy trochę się obawia oddalenia od domu i rodziny. Dlatego też należy koniecznie pamiętać o rozmowie z dzieckiem, której celem jest przedstawienie mu miejsca, do którego jedzie. Dobrym rozwiązaniem jest opowiedzenie o planowanych wycieczkach, zajęciach, grach, zabawach i konkursach jakie na niego czekają podczas kolonii.

Pakowanie

Ważne jest aby dziecko wiedziało, jakie rzeczy zabiera ze sobą na wakacyjny wypoczynek. Bardzo często nadgorliwi rodzice sami pakują plecaki swoich dzieci wyliczając im potem co jest w środku. Nie można wymagać od dziecka, że zapamięta skład swojego ekwipunku bez uprzedniego obejrzenia go. Zwykle skutek takiego pakowania jest taki, że z obozu wraca tylko połowa ubrań. Małym dzieciom można dołączyć do plecaka spis zawartości aby pomogło im to przy pakowaniu się z powrotem. Ważne jest aby dzieci mogły zabrać ze sobą jakiś miły, dobrze kojarzący się im przedmiot.

Młodzież sama powinna przygotować sobie plecak na wyjazd. Zadaniem rodziców jest tylko sprawdzenie czy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy zostały zabrane. Szczególnie w przypadku wyjazdu nastoletnich dziewcząt ważne jest sprawdzenie czy na przykład zamiast sportowych ubrań nie zabrały dziesięciu bluzek na dyskotekę.

Należy porozmawiać z dzieckiem o głównych zasadach dbania o higienę osobistą - przypomnieć o zmianie bielizny i brudnych ubrań. Warto przygotować dziecku kilka foliowych toreb, do których będzie wkładać brudną bieliznę i ubrania.

Zwykle przed wyjazdem organizatorzy kolonii udostępniają rodzicom listę rzeczy, które dziecko powinno mieć ze sobą (ubrania, ewentualnie śpiwór, kieszonkowe itp.). Należy zadbać o to, aby dziecko miało wszystkie wymagane przedmioty, ponieważ ich brak może spowodować powstawanie u dziecka kompleksów i poczucia niższości. Ważne jest aby nasza pociecha miała wygodny plecak, który może sama nosić oraz drugi mały plecaczek na wycieczki. Jeżeli chodzi o kieszonkowe to w przypadku małych dzieci najlepiej przekazać je wychowawcy w depozyt, aby dziecko go nie zgubiło.